Již páté názorové fórum Památníku ticha bylo tentokrát věnováno 85. výročí počátku druhé světové války.
Památník ticha si začátkem září připomněl dvě významné události: kromě nacistického napadení Polska byl také z Prahy vypraven poslední z Wintonových transportů, jenž už nedojel do svobodného světa. Počátek války byl tedy také koncem naděje pro mnohé, kteří hledali cestu ven z ohrožení, i pro ty, kteří nechtěli uvěřit, že kulturní národy Evropy znovu po dvaceti letech vyvolají nové válečné peklo.
Když jsme si položili otázku, co dnes může koho zajímat na výročí počátku války, pak se zajisté v kontextu probíhajících konfliktů nabízí diskutovat o ideologiích a propagandách, které – dnes i dříve – tyto události doprovázejí. Názorové fórum k výročí začátku největší války v dějinách lidstva rozebíralo vývoj válek a také vývoj správných pojmů spojených s válkami. A také vývoj demagogií, které každý počátek války doprovázejí. Vedle historiků jsme pozvali také právníky, legislativce a osobnosti dnes působící na poli boje proti dezinformacím.… A tak se ze zkušenosti může pomalu rodit moudrost. Rádkyně, když všechno naučené, osvojené, je k ničemu. Jen ji ještě nemáme. Proto nás ti zranění neposlouchají. Ale i my jsme nějak zranění, hříšní, jen někteří z nás o tom nechtějí slyšet, natož psát. Taky jsme možná někdy věřili tomu, co byla dezinformace, než falešná idea. Dělali jsme chyby, nejsme vševědoucí.
Války zuří, zůstaňme klidní, pokorní, pak nás možní uslyší i ti, kteří se neumí bát. Buďme s nimi, i když my se nebojíme.
Petr Pithart, z úvodu pátého názorového fóra Památníku ticha.
Diskusi můžete zhlédnout i online na iVysílání České televize.
Další naše aktivity sledujte ZDE.
‘